Olin törmännyt ilmiöön jo aikaisemmin kerätessäni materiaalia Monikulttuuriset avioliitot sillanrakentajina seminaareihin, joita on toistaiseksi järjestetty kolme kertaa. Nimittäin siihen tosiasiaan, että aasialaiset suosivat poikavauvoja tyttöjen kustannuksella. Ja kun nykyisillä tekniikoilla on mahdollista nähdä sikiön sukupuoli jo raskauden suhteellisen varhaisessa vaiheessa, on monesti tyttölapsi jäänyt syntymättä.
Kiinassa siihen on johtanut ennen kaikkea yhden lapsen politiikka. Jos lapsia saa olla vain yksi, monet haluavat, että se on poika.
Monissa muissa maissa, esimerkiksi Intiassa, jossa kastit on virallisesti lakkautettu, ne ovat kuitenkin yhä täyttä todellisuutta naimakauppoja solmittaessa. Pyrkimyksenä on naittaa tytär ylempään kastiin, jolloin avioliitossa syntyvät lapset tulevat kuulumaan siihen kastiin. Monilla perheillä ei kuitenkaan ole hyvin kalliiksi muodostuvien myötäjäisten takia varaa naittaa useita tyttäriä, ja kun sikiön sukupuolen on saattanut todeta jo raskauden alkuvaiheessa se on monesti keskeytetty.
Nykyään Kiinassa on laitonta keskeyttää raskaus pelkästään sikiön sukupuolen takia, mutta sitä tehdään silti. Tyttösikiöiden seulonta ja abortointi on jo niin yleistä siellä, että poikia syntyy yli puolitoista kertaa enemmän kuin tyttöjä. Kiinan hallitus pelkääkin maassa jo tikittävää poikamiespommia.
Sukupuolenmäärityskin on Intiassa kielletty, mutta lähes kylästä kuin kylästä löytyy sukupuolenmääritysklinikka. Raskaudenkeskeytyksiä ruvettiin tutkimaan sen jälkeen, kun eräässä intialaisessa sairaalassa oli abortoitu vahingossa poikasikiö. Asiasta nousi kova kohu, koska totuudeksi paljastui, että tuhansien abortoitujen sikiöiden joukossa oli vain muutama poika.
Eräät tutkijat ovat arvioineet nuorukaisten määrän kasvua Kiinassa, Intiassa, Afganistanissa, Bangladeshissa, Pakistanissa, Etelä-Koreassa ja Taiwanissa. Varovaisimpienkin arvioiden mukaan vuonna 2020 – eli 12 vuoden kuluttua – Aasiassa olisi 90 miljoonaa ylimääräistä 15–34-vuotiasta aasialaismiestä, joille ei riitä vaimoa.
Luulisi, että tyttöjen arvo nousisi ilmiön myötä, mutta asiantuntijoiden mukaan seurauksena onkin vain heidän entistä tiukempi valvonta. Tyttöjen koulutustason arvellaan sen seurauksena laskevan ja heidän työssäkäyntinsä vähenevän. Sen sijaan heidän synnytyksensä lisääntyvät ja vaarana on itsemurha-alttius. Kiina ja Intia ovatkin maailmassa ainoat maat, joissa nuoret naiset tekevät enemmän itsemurhia kuin nuoret miehet.
Nuoret miehet – erityisesti alemmissa yhteiskuntaluokissa – turhautuvat, mikä voi johtaa lisääntyviin morsianten ryöstöihin, erilaisten rikosten ja väkivallan lisääntymiseen. Näiden vaarojen vuoksi maita, joissa on suuri miesylijäämä voidaan hallita vain diktaattorien ottein. Ja esimerkiksi lähettämällä heidät sotimaan. (RVC)
No, eihän tämä nyt mikään varsinainen pakina ole. Eikä yhtään huvittava, mutta halusin tuoda esille tämän tosiasian, joka kyllä tuo niskaan kylmät väreet.
Niinpä.
Kun ihminen yrittää itse puuttua kehitykseen, niin käy huonosti.
Tuosta tulee ongelma, se on varma. Ja tuolla maailman kolkalla seksuaalikäytöksen muutos (esim. homoseksuaalisuuden lisääntyminen) tuskin tulee olemaan helppoa. Parittomiksi meitä ei ole luotu, joten sääliksi käy aikamiespoikien armeijaa (ja niitä harvoja naisia, jotka joutuvat pitämään tuon armeijan tyytyväisenä).
Kiitos kommenteista, Hallatar ja Allyalias.
Tosiaan kyseessä on todella vakava yhteiskunnallinen ongelma. Muistan aikaisemmin lukeneeni, että jo nykyään joissain paikoin Aasiassa tapahtuu lukuisia morsiamen ryöstöjä.